Henschel HS 140 canvas cover trailer "Fulda"
Product number:
152792
Listprice:
22,50 €
Old-timers are always a specialty. The Henschel HS 140 was so well received by scale model fans that we decided to release it in yet another version. The original, full-sized trailer was operated in the 1950s by the Fulda Tire Company. The model features several unique details, such as a lacquered chassis separately inserted front orientation bars, headlights and windshield wipers as well as the trailer coupler. The separately inserted exhaust system and the filigree front grille on the striking hood make this Old-timer a real specialty.
| Manufacturer | Henschel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.1 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Old-timers are always a specialty. The Henschel HS 140 was so well received by scale model fans that we decided to release it in yet another version. The original, full-sized trailer was operated in the 1950s by the Fulda Tire Company. The model features several unique details, such as a lacquered chassis separately inserted front orientation bars, headlights and windshield wipers as well as the trailer coupler. The separately inserted exhaust system and the filigree front grille on the striking hood make this Old-timer a real specialty.
| Manufacturer | Henschel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.1 g |
| Release Date | November/December 2006 |