MAN TGS M Euro 6c 4x4 winter services communal
Product number:
308656
Listprice:
29,95 €
New type! Premiered at the Toy Fair 2018, we now also release the shorter two-axle MAN TGS M 4x4 platform and the shortened winter service superstructure. The color-matched tailgate is enclosed for operation without the gritting superstructure.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Winterdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Premiered at the Toy Fair 2018, we now also release the shorter two-axle MAN TGS M 4x4 platform and the shortened winter service superstructure. The color-matched tailgate is enclosed for operation without the gritting superstructure.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Winterdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Release Date | September/October 2018 |