Krupp Titan canvas cover trailer "Riwatrans"
Product number:
153904
Listprice:
20,00 €
The virtual, Herpa-owned forwarding company „Riwatrans“ is extended with two models. One is a semitrailer with a three-axle tractor with forward-stroke axle and a five-axle Meusburger jumbo canvas-cover trailer. The other is a real classic in Riwatrans design – a Krupp Titan canvas-cover truck. A true oldie from the 50s.
| Manufacturer | Krupp |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red -brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The virtual, Herpa-owned forwarding company „Riwatrans“ is extended with two models. One is a semitrailer with a three-axle tractor with forward-stroke axle and a five-axle Meusburger jumbo canvas-cover trailer. The other is a real classic in Riwatrans design – a Krupp Titan canvas-cover truck. A true oldie from the 50s.
| Manufacturer | Krupp |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red -brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | November/December 2007 |