Mercedes-Benz Actros S garbage truck "AWM"
Product number:
269834
Listprice:
21,54 €
This model was produced exclusively for the local waste management company in Munich, and has neither been available from the company nor in the regular retail collection.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AWM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Production date | 04/2004 |
| Limited quantity | 850 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model was produced exclusively for the local waste management company in Munich, and has neither been available from the company nor in the regular retail collection.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AWM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Production date | 04/2004 |
| Limited quantity | 850 |