MAN TGA XLX bulk volume semitrailer "Wandt / Heimbs"
Product number:
152044
Listprice:
22,50 €
Two new things are new on this vehicle. One is the logo of the Heimbs Coffee Company the other is the design of the tractor. This is the first time the MAN TGA XLX tractor is introduced into the Herpa program, featuring a middle-sized cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / cream color |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two new things are new on this vehicle. One is the logo of the Heimbs Coffee Company the other is the design of the tractor. This is the first time the MAN TGA XLX tractor is introduced into the Herpa program, featuring a middle-sized cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / cream color |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84 g |
| Release Date | March/April 2006 |