MAN TGX GM flat bed semitrailer truck with 10ft box "Circus Krone"
Product number:
320252
Listprice:
49,95 €
The popular models of the Circus Krone from Munich have been part of Herpa's new products for many years. Currently, a MAN TGX GM tractor unit with two flashing beacons is being realized, pulling a flatbed semi-trailer loaded with a 10 ft. material container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The popular models of the Circus Krone from Munich have been part of Herpa's new products for many years. Currently, a MAN TGX GM tractor unit with two flashing beacons is being realized, pulling a flatbed semi-trailer loaded with a 10 ft. material container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |