MAN TGA LX silo semitrailer "Melmer" (A)
Product number:
153355
Listprice:
23,00 €
The shipping company was founded by the brothers Alois, Johann and Erwin Melmer in 1947 in Wiese in the Austrian Pitztal. Today, 43 employees and 33 silo trailers are working for Rupert Melmer. Of course several show trucks also belong to the fleet, of which Herpa is releasing another one. The „Durst-Truck“ was already presented in the Herpa/Fernfahrer calendar 2007 and will now be released as a model novelty.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The shipping company was founded by the brothers Alois, Johann and Erwin Melmer in 1947 in Wiese in the Austrian Pitztal. Today, 43 employees and 33 silo trailers are working for Rupert Melmer. Of course several show trucks also belong to the fleet, of which Herpa is releasing another one. The „Durst-Truck“ was already presented in the Herpa/Fernfahrer calendar 2007 and will now be released as a model novelty.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |