Mercedes-Benz Actros LH low boy semitrailer "Haeberle"
Product number:
278188
Listprice:
27,50 €
The worldwide operating logistic company Kühne & Nagel has been part of the Herpa collection for the last twentyyears. In addition to the standard vehicles, featuring box and curtain tarp trailers, Kühne & Nagel also offers complete services for heavy-load transport projects. This MB ActrosSLT hauls a lowboy semitrailer, loaded with a large tank. By telescoping the trailer, it can be adjusted to almost any size load.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Häberle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 72 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The worldwide operating logistic company Kühne & Nagel has been part of the Herpa collection for the last twentyyears. In addition to the standard vehicles, featuring box and curtain tarp trailers, Kühne & Nagel also offers complete services for heavy-load transport projects. This MB ActrosSLT hauls a lowboy semitrailer, loaded with a large tank. By telescoping the trailer, it can be adjusted to almost any size load.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Häberle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 72 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 500 |