MAN TGM Rosenbauer turntable ladder Gräfelfing Fire Department
Product number:
096867
Listprice:
39,95 €
In addition to the HLF 20 of the fire department in Gräfelfing, Herpa also realizes the matching Rosenbauer turntable ladder as a miniature model. This vehicle also impresses with its eye-catching design and is also produced in a unique edition as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In addition to the HLF 20 of the fire department in Gräfelfing, Herpa also realizes the matching Rosenbauer turntable ladder as a miniature model. This vehicle also impresses with its eye-catching design and is also produced in a unique edition as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | July/August 2022 |