MAN TGS L roll-off container truck "Police department"
Product number:
090346
Listprice:
22,50 €
In 2011, the German Federal Police received this MAN TGS L transport container truck in blue featuring the respective outline decals. The vehicle is also used as driving school vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fahrschule Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the German Federal Police received this MAN TGS L transport container truck in blue featuring the respective outline decals. The vehicle is also used as driving school vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fahrschule Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | January/February 2013 |