Heavy duty set "Max Wild"
Product number:
248242
Listprice:
59,50 €
A long-cherished wish is now coming true: The demolition excavator with its oversized digging arm is now also available in the design of the famous Allgeau-based wrecker company Max Wild.
| Manufacturer | Liebherr, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 12/2006 |
| Release Date | January/February 2007 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A long-cherished wish is now coming true: The demolition excavator with its oversized digging arm is now also available in the design of the famous Allgeau-based wrecker company Max Wild.
| Manufacturer | Liebherr, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 12/2006 |
| Release Date | January/February 2007 |
| Limited quantity | 1000 |