MAN TGX GM compactor container trailer truck "KS Containerdienst"
Product number:
314152
Listprice:
42,95 €
The company, which specializes in waste disposal and container services, has its headquarters in Troisdorf in the Rhein-Sieg district. Herpa has chosen to take care of the company’s beautiful vehicles, and will first realize a new MAN TGX GM as a swap-body tractor-trailer truck with two compactor containers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KS Containerdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company, which specializes in waste disposal and container services, has its headquarters in Troisdorf in the Rhein-Sieg district. Herpa has chosen to take care of the company’s beautiful vehicles, and will first realize a new MAN TGX GM as a swap-body tractor-trailer truck with two compactor containers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | KS Containerdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |