Framo 901/2 Pritsche "Molkerei Gen. Hainichen"
Product number:
092708
Listprice:
19,95 €
From 1962, the dairy cooperative Hainichen was a nationally owned company of the GDR and became a subsidiary of the Allgäu-based brands "Ehrmann" and "Käserei Champignon Hofmeister" after the reunification. Next to a Framo 901/2 we also release an AWZ P 70 from the old times as Herpa novelty.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Molkerei Lauterbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Gray / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From 1962, the dairy cooperative Hainichen was a nationally owned company of the GDR and became a subsidiary of the Allgäu-based brands "Ehrmann" and "Käserei Champignon Hofmeister" after the reunification. Next to a Framo 901/2 we also release an AWZ P 70 from the old times as Herpa novelty.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Molkerei Lauterbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Gray / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |