MAN TGA XXL box trailer "Weintrans"
Product number:
278324
Listprice:
35,39 €
The medium-sized company WeinTrans from Breisach (near Freiburg) is specialized in the transport and logistics of wines from Baden. All twelve vehicles are operated nationwide. The „Kachelmann-Truck“ with its multi colored motives is the most flashy vehicle in WeinTrans‘ fleet. The Herpa model features the design of the original. Not only the boxes are imprinted but also the driving cab and the underride protection carry the fine writings of the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MAN AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The medium-sized company WeinTrans from Breisach (near Freiburg) is specialized in the transport and logistics of wines from Baden. All twelve vehicles are operated nationwide. The „Kachelmann-Truck“ with its multi colored motives is the most flashy vehicle in WeinTrans‘ fleet. The Herpa model features the design of the original. Not only the boxes are imprinted but also the driving cab and the underride protection carry the fine writings of the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MAN AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 750 |