MAN TGS M 8*4 dump truck
Product number:
158985
Listprice:
18,50 €
New type! With a completely new designed 8x4 chassis and the new Meiller superstructure, the Herpa construction vehicle fleet is updated. The first model is a red and silver MAN TGS M.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With a completely new designed 8x4 chassis and the new Meiller superstructure, the Herpa construction vehicle fleet is updated. The first model is a red and silver MAN TGS M.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2011 |