MAN TGM HLF 20/16 "fire brigade Paderborn"
Product number:
090025
Listprice:
24,50 €
After the striking M-RTW, now the second model of the fire brigade Paderborn is released in the Herpa program. The Ziegler fire engine with current MAN group cabin is realized true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Paderborn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.1 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the striking M-RTW, now the second model of the fire brigade Paderborn is released in the Herpa program. The Ziegler fire engine with current MAN group cabin is realized true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Paderborn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.1 g |
| Release Date | July/August 2012 |