Mercedes-Benz Actros LH '02 curtain canvas semitrailer "Hugger"
Product number:
270946
Listprice:
25,13 €
Founded in 1935 in Rottweil in south-western Germany, shipping company Fritz Hugger GmbH has operated Mercedes-Benz vehicles for fifty years. Along with this Actros semitrailer, the company operates nine other Actros trucks for longer routes, plus two Atego vehicles for local services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hugger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 08/2004 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Founded in 1935 in Rottweil in south-western Germany, shipping company Fritz Hugger GmbH has operated Mercedes-Benz vehicles for fifty years. Along with this Actros semitrailer, the company operates nine other Actros trucks for longer routes, plus two Atego vehicles for local services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hugger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 08/2004 |
| Limited quantity | 750 |