MAN TGS NN refrigerated box semitrailer EDEKA
Product number:
313254
Listprice:
39,95 €
The German food company EDEKA, headquartered in Hamburg, once again provides the inspiration for an interesting semitrailer with an appealing motif. The new MAN TGS NN with a local transport cab pulls a refrigerated trailer that advertises the freshness of EDEKA food products with fruits and vegetables.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The German food company EDEKA, headquartered in Hamburg, once again provides the inspiration for an interesting semitrailer with an appealing motif. The new MAN TGS NN with a local transport cab pulls a refrigerated trailer that advertises the freshness of EDEKA food products with fruits and vegetables.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2021 |