MAN TGA XLX bulk silo semitraler "Sternmann"
Product number:
152297
Listprice:
22,50 €
The Stermann Group, to which the Nordtank Transportation Company belongs, is the paragonfor this Herpa silo semitrailer. The special udder-silo semitrailer, completely painted in silver, is hauled by MAN TGA XLX tractor. The Herpa model features all authentic printingdetails.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.5 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Stermann Group, to which the Nordtank Transportation Company belongs, is the paragonfor this Herpa silo semitrailer. The special udder-silo semitrailer, completely painted in silver, is hauled by MAN TGA XLX tractor. The Herpa model features all authentic printingdetails.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.5 g |
| Release Date | May/June 2006 |