MAN TGX GX low boy semitrailer truck „Bowler“ (England/Stockport)
Product number:
315814
Listprice:
59,95 €
T.W. BOWLER LTD, based in Stockport, England, is a fourth-generation family-run business. The new 4-axle MAN heavy-duty tractor unit drives around in combination with a Nooteboom Pendel X semitrailer, and not only on the island.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
T.W. BOWLER LTD, based in Stockport, England, is a fourth-generation family-run business. The new 4-axle MAN heavy-duty tractor unit drives around in combination with a Nooteboom Pendel X semitrailer, and not only on the island.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | January/February 2023 |