MAN TGA M dump semitrailer with loading "Max Wild"
Product number:
152358
Listprice:
20,00 €
Empty trips are inefficient and just cost money. Herpa puts an end to this with this new real-looking payload for a scale model of the well-known Max Wild Transportation Company. The load is finished off with real sand, giving it a final realistic touch.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 62.8 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Empty trips are inefficient and just cost money. Herpa puts an end to this with this new real-looking payload for a scale model of the well-known Max Wild Transportation Company. The load is finished off with real sand, giving it a final realistic touch.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 62.8 g |
| Release Date | May/June 2006 |