Mercedes-Benz Actros S dump truck 4a "DaimlerChrysler"
Product number:
270489
Listprice:
19,49 €
This model was produced exclusively for DaimlerChrysler, with some models offered through the Mercedes-Benz "Collection".
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 67 x 70 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Production date | 08/2004 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model was produced exclusively for DaimlerChrysler, with some models offered through the Mercedes-Benz "Collection".
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 67 x 70 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Production date | 08/2004 |
| Limited quantity | 1000 |