MAN M 90 TLF "Ransbach-Baumbach fire department"
Product number:
094528
Listprice:
29,95 €
In Ransbach-Baumbach in the Westerwald region of Germany, this MAN M 90 is used as a tank extinguisher by the fire brigade. The bright red miniature model from Herpa is produced in a limited edition with the Ziegler body.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ransbach-Baumbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 36 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Ransbach-Baumbach in the Westerwald region of Germany, this MAN M 90 is used as a tank extinguisher by the fire brigade. The bright red miniature model from Herpa is produced in a limited edition with the Ziegler body.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ransbach-Baumbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 36 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | May/June 2019 |