MAN TGS M turnable ladder truck "Fire department Wolfsburg"
Product number:
095129
Listprice:
39,95 €
A new addition to the fleet of vehicles operated by the Wolfsburg fire brigade is the Rosenbauer turntable ladder with Metz technology, which is produced by Herpa in a unique edition in white with the bright red design of the Wolfsburg fire brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new addition to the fleet of vehicles operated by the Wolfsburg fire brigade is the Rosenbauer turntable ladder with Metz technology, which is produced by Herpa in a unique edition in white with the bright red design of the Wolfsburg fire brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |