Framo 901/2 canvas trailer with beer crate
Product number:
092579
Listprice:
19,95 €
New type! For the 500th anniversary of the German purity law, this Framo is released loaded with 15 beer crates on the platform. The load is enclosed for individual placement.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! For the 500th anniversary of the German purity law, this Framo is released loaded with 15 beer crates on the platform. The load is enclosed for individual placement.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | July/August 2016 |