Liebherr bulldozer "Höbel"
Product number:
159227
Listprice:
24,00 €
The construction company Höbel, based near Marktoberdorf, in the south of Bavaria, operates the original of this Liebherr bulldozer. A striking walking-floor semitrailer of the company working in civil engineering was produced as special model.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Höbel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 76 x 50 mm |
| Weight | 54.1 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction company Höbel, based near Marktoberdorf, in the south of Bavaria, operates the original of this Liebherr bulldozer. A striking walking-floor semitrailer of the company working in civil engineering was produced as special model.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Höbel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 76 x 50 mm |
| Weight | 54.1 g |
| Release Date | November/December 2011 |