Mercedes-Benz Actros L lowliner semitrailer "General Transport"
Product number:
902861
Listprice:
29,50 €
The Swiss General Transport AG has been a member of the Geis Group since the middle of this year. Geis Global Logistics is a worldwide logistics company providing all related services. Next to the sole transport as forwarder and parcel service, Geis also takes care of stock holding, consignment and entire shop handling. This collaboration offers a geographic expansion for the Geis-Group and a stronger market position for the General Transport AG. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | General Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 07/2011 |
| Limited quantity | 700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss General Transport AG has been a member of the Geis Group since the middle of this year. Geis Global Logistics is a worldwide logistics company providing all related services. Next to the sole transport as forwarder and parcel service, Geis also takes care of stock holding, consignment and entire shop handling. This collaboration offers a geographic expansion for the Geis-Group and a stronger market position for the General Transport AG. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | General Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 07/2011 |
| Limited quantity | 700 |