MAN TGE bus high roof "police Bavaria"
Product number:
097796
Listprice:
27,95 €
This MAN TGE bus in the look of the Bavarian police force can be found in the Bavarian capital of Munich. The original has a special roof structure with information boards and loudspeakers, which cannot be implemented in the model. The model comes with authentic printing and is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | March/April 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This MAN TGE bus in the look of the Bavarian police force can be found in the Bavarian capital of Munich. The original has a special roof structure with information boards and loudspeakers, which cannot be implemented in the model. The model comes with authentic printing and is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | March/April 2024 |