Framo 901/2 Plane "MZ Motorsport"
Product number:
066525
Listprice:
19,95 €
the 1950s, the team of MW Motorsport made it all the way to Pennsylvania. Photos prove the operation of three Framo 901/2s lined up in front of the Washington Hotel in Pennsylvania.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | MZ Motorsport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Moss green / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
the 1950s, the team of MW Motorsport made it all the way to Pennsylvania. Photos prove the operation of three Framo 901/2s lined up in front of the Washington Hotel in Pennsylvania.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | MZ Motorsport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Moss green / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | January/February 2017 |