MAN TGA M sweeper with tank trailer „Kutter“ (Bayern / Memmingen)
Product number:
311175
Listprice:
44,95 €
Kutter from Memmingen is one of the market leaders in the field of road construction. More than 1,800 road-approved vehicles are used every day, including the MAN TGA M as a road sweeper. The vehicle pulls a tank trailer to carry its water supply.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kutter from Memmingen is one of the market leaders in the field of road construction. More than 1,800 road-approved vehicles are used every day, including the MAN TGA M as a road sweeper. The vehicle pulls a tank trailer to carry its water supply.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | November/December 2019 |