Mercedes-Benz Arocs '18 M three-way dumper 3axles "Mercedes-Benz Trucks/Arocs Extent"
Product number:
958905
Listprice:
34,95 €
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 11/2025 |
| Specialmodel Type | special model for Mercedes-Benz Trucks |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |
| Packaging | special packaging Mercedes-Benz |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 11/2025 |
| Specialmodel Type | special model for Mercedes-Benz Trucks |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |
| Packaging | special packaging Mercedes-Benz |
| Limited quantity | 500 |