Mercedes-Benz Actros L container / curtain canvas trailer "NYK/Heik"
Product number:
901000
Listprice:
34,50 €
Hermann Heik began his career as forwarder for the flower and vegetable market as early as 1873. After many years, the Hamburg-based company – now steeped in tradition - certainly offers all common services of a large logistic company. Herpa has produced this unusual model exclusively for Heik and the container service provider NYK. It is a truck-trailer combination including a container and a curtain canvas trailer. A partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 72 g |
| Production date | 04/2011 |
| Limited quantity | 1250 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hermann Heik began his career as forwarder for the flower and vegetable market as early as 1873. After many years, the Hamburg-based company – now steeped in tradition - certainly offers all common services of a large logistic company. Herpa has produced this unusual model exclusively for Heik and the container service provider NYK. It is a truck-trailer combination including a container and a curtain canvas trailer. A partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 72 g |
| Production date | 04/2011 |
| Limited quantity | 1250 |