Mercedes-Benz Actros Streamspace canvas cover trailer "Trost"
Product number:
908986
Listprice:
42,50 €
The forwarder Trost from Traisen, Austria, maintains subsidiaries in Krems, Sankt Pölten, Spratzern and Wiener Neudorf. The business activities range from truck-mounted crane rental, heavy loads, freight transport, earth moving up to coach tours. One of the forwarder’s vehicles is this Mercedes-Benz Actros Streamspace canvas cover trailer. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost Pipelife |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal green / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Production date | 04/2013 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Trost from Traisen, Austria, maintains subsidiaries in Krems, Sankt Pölten, Spratzern and Wiener Neudorf. The business activities range from truck-mounted crane rental, heavy loads, freight transport, earth moving up to coach tours. One of the forwarder’s vehicles is this Mercedes-Benz Actros Streamspace canvas cover trailer. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost Pipelife |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal green / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Production date | 04/2013 |
| Limited quantity | 650 |