Mercedes-Benz Actros Streamspace refueling tank truck "Klaeser"
Product number:
920452
Listprice:
34,50 €
Klaeser was established by Hans Klaeser senior in Wanne-Eickel in 1954. Several hundred vehicles, tank semitrailers and tank containers as well as 460 employees make Klaeser one of the leading forwarders in the European area. A part of the fleet is this Mercedes-Benz Actros refueling tank truck. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaeser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.4 g |
| Production date | 06/2015 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Klaeser was established by Hans Klaeser senior in Wanne-Eickel in 1954. Several hundred vehicles, tank semitrailers and tank containers as well as 460 employees make Klaeser one of the leading forwarders in the European area. A part of the fleet is this Mercedes-Benz Actros refueling tank truck. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaeser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.4 g |
| Production date | 06/2015 |
| Limited quantity | 1000 |