Liebherr LTM 1300-6.2 mobile crane "Thömen"
Product number:
311281
Listprice:
89,95 €
The crane company Thömen from Hamburg is one of the leading companies in the field of crane and heavy-duty logistics in Northern Germany. After the small Liebherr LTM 1045/1 crane and a semi-trailer truck, the new Liebherr LTM 1300-6.2 in the company colors is now also available from Herpa.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thömen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 250 x 75 mm |
| Weight | 613.6 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The crane company Thömen from Hamburg is one of the leading companies in the field of crane and heavy-duty logistics in Northern Germany. After the small Liebherr LTM 1045/1 crane and a semi-trailer truck, the new Liebherr LTM 1300-6.2 in the company colors is now also available from Herpa.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thömen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 250 x 75 mm |
| Weight | 613.6 g |
| Release Date | January/February 2020 |