Magirus Hauber dump truck
Product number:
304498
Listprice:
20,50 €
The construction vehicle series in the Herpa range is enhanced by a classic Magirus Hauber with tipping trough.
| Manufacturer | Magirus |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction vehicle series in the Herpa range is enhanced by a classic Magirus Hauber with tipping trough.
| Manufacturer | Magirus |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | March/April 2015 |