Mercedes-Benz Actros LH volume tandem trailer "Sachsentrans"
Product number:
287906
Listprice:
24,50 €
On July 27, 1990, Sachsentrans Zwickau was founded as forwarding company and logistics warehouse. With a core of professional drivers of the former Sachsenring Automobilwerke and with the necessary know-how from the international forwarding company Rolf Schnellecke Wolfsburg, the new, medium-sized company became an efficient partner for the local industry. Since 2005, Sachsentrans has been operating as area forwarder for the Daimler Chrysler AG in the region Saxony/Upper Franconia.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sachsentrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 02/2008 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On July 27, 1990, Sachsentrans Zwickau was founded as forwarding company and logistics warehouse. With a core of professional drivers of the former Sachsenring Automobilwerke and with the necessary know-how from the international forwarding company Rolf Schnellecke Wolfsburg, the new, medium-sized company became an efficient partner for the local industry. Since 2005, Sachsentrans has been operating as area forwarder for the Daimler Chrysler AG in the region Saxony/Upper Franconia.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sachsentrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.5 g |
| Production date | 02/2008 |
| Limited quantity | 500 |