MAN TGS M with load handling system and crane "Augsburg fire department"
Product number:
091091
Listprice:
29,50 €
The latest vehicle of the fire brigade Augsburg is equipped with a loading crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest vehicle of the fire brigade Augsburg is equipped with a loading crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |