Iveco Trakker 6x6 concret mixer truck, orange
Product number:
310000
Listprice:
27,95 €
New at Herpa is the current Iveco Trakker, which will be completely redesigned by Herpa to complement the construction vehicle fleet. With a 6×6 all-wheel chassis, this model carries the familiar concrete mixer superstructure.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New at Herpa is the current Iveco Trakker, which will be completely redesigned by Herpa to complement the construction vehicle fleet. With a 6×6 all-wheel chassis, this model carries the familiar concrete mixer superstructure.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |