Mercedes-Benz Actros L container trailer "Springer&Sohn"
Product number:
287371
Listprice:
29,50 €
The waste disposal contractor Springer and Son from Oldenburg, Lower Saxony collects and purchases recycling materials like scrap iron, aluminum or plastics, separates them and then sells the materials worldwide. This vehicle is utilized for the transport from the own buyback center to the company premises – an exclusive model produced for one of our eXtra partners.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Springer & Sohn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 78 g |
| Production date | 12/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The waste disposal contractor Springer and Son from Oldenburg, Lower Saxony collects and purchases recycling materials like scrap iron, aluminum or plastics, separates them and then sells the materials worldwide. This vehicle is utilized for the transport from the own buyback center to the company premises – an exclusive model produced for one of our eXtra partners.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Springer & Sohn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 78 g |
| Production date | 12/2007 |
| Limited quantity | 500 |