MAN TGE Fahrtec ambulance fire department
Product number:
096232
Listprice:
29,95 €
New type! A new chassis was designed especially for the Fahrtec body from the Herpa program for this model combination. Initially, the model of the MAN TGE with the familiar superstructure will be released by Herpa in the design of the neutral fire trucks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.1 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! A new chassis was designed especially for the Fahrtec body from the Herpa program for this model combination. Initially, the model of the MAN TGE with the familiar superstructure will be released by Herpa in the design of the neutral fire trucks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.1 g |
| Release Date | July/August 2021 |