MAN TGS LX dump semitrailer „Max Bögl“
Product number:
309462
Listprice:
32,95 €
Max Bögl from Neumarkt, Upper Palatinate, also updated its fleet this year. New MAN TGS LX tractors are combined with new trough trailers – an ideal combination for a new limited Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Max Bögl from Neumarkt, Upper Palatinate, also updated its fleet this year. New MAN TGS LX tractors are combined with new trough trailers – an ideal combination for a new limited Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | November/December 2018 |