Mercedes-Benz Actros L low boy semitrailer "Kolb"
Product number:
269742
Listprice:
29,50 €
The construction company Leonhard Kolb from Aschaffenburg-Obernau mainly offers earth work operations and demolition work. After the take-over in 2005, the long-established company operates as "Kolb Erdbau & Abbruch GmbH". For years, the company has been among the big players of the earth and demolition work industry in the Rhine-Main-area and in Lower Franconia. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kolb |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88 g |
| Production date | 06/2004 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction company Leonhard Kolb from Aschaffenburg-Obernau mainly offers earth work operations and demolition work. After the take-over in 2005, the long-established company operates as "Kolb Erdbau & Abbruch GmbH". For years, the company has been among the big players of the earth and demolition work industry in the Rhine-Main-area and in Lower Franconia. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kolb |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88 g |
| Production date | 06/2004 |
| Limited quantity | 500 |