Iveco Turbostar canvas semitrailer "Wandt"
Product number:
304719
Listprice:
29,50 €
In the 1980s, the fleet of the Brunswick-based forwarder with the long tradition also included some Iveco vehicles. This Iveco Turbostar was inter alia operated with curtain canvas trailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1980s, the fleet of the Brunswick-based forwarder with the long tradition also included some Iveco vehicles. This Iveco Turbostar was inter alia operated with curtain canvas trailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |