MAN TGL box-type truck „Hertz“
Product number:
151276
Listprice:
17,00 €
Hertz is the number one car rental company worldwide. The latest vehicles in all categories are always made available for rent. Herpa presents the first MAN TGL as a box superstructure truck, carrying the Hertz design. The model features a new cabin and a new chassis.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hertz is the number one car rental company worldwide. The latest vehicles in all categories are always made available for rent. Herpa presents the first MAN TGL as a box superstructure truck, carrying the Hertz design. The model features a new cabin and a new chassis.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2005 |