MAN TGM HLF 20/16 "fire department nuremberg"
Product number:
090155
Listprice:
24,50 €
The Nuremberg fire brigade operate this auxiliary fire tender with Ziegler superstructure and the current MAN cab. The miniature model is released with the red grill in front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.1 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Nuremberg fire brigade operate this auxiliary fire tender with Ziegler superstructure and the current MAN cab. The miniature model is released with the red grill in front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.1 g |
| Release Date | September/October 2012 |