Mercedes-Benz Actros L fuel tank trailer "Gasperlmayr"
Product number:
921688
Listprice:
32,73 €
In 1971, Karl Gasperlmayr founded a company for the transport of hazardous goods in Bad Wimsbach, Upper Austria. Today, Gasperlmayr employs 25 drivers and supplies gas stations all over Europe with fuel. The original of this model is also utilized for gas station provisioning. A partial edition is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gasperlmayr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.1 g |
| Production date | 11/2015 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1971, Karl Gasperlmayr founded a company for the transport of hazardous goods in Bad Wimsbach, Upper Austria. Today, Gasperlmayr employs 25 drivers and supplies gas stations all over Europe with fuel. The original of this model is also utilized for gas station provisioning. A partial edition is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gasperlmayr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.1 g |
| Production date | 11/2015 |
| Limited quantity | 500 |