MAN TGS LX Euro 6c Teletrailer semitrailer Trost Traisen
Product number:
314831
Listprice:
49,95 €
After a few years of abstention, Herpa is again producing miniature models based on originals of the Trost company from Traisen, Austria, which specializes in transports, truck-mounted cranes, and earthworks. The original for this miniature is a three-axle MAN TGS with a loading crane and a teletrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a few years of abstention, Herpa is again producing miniature models based on originals of the Trost company from Traisen, Austria, which specializes in transports, truck-mounted cranes, and earthworks. The original for this miniature is a three-axle MAN TGS with a loading crane and a teletrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2022 |