MAN TGS LX silo semitraler "Wandt / Flechtorfer Muehle"
Product number:
156202
Listprice:
24,50 €
The forwarding company Wandt was founded in 1939 by Adalbert Wandt, who was originally from the bakery industry. The company is still family-owned today. This time we release a MAN TGS silo semitrailer promoting the Wandt customer Flechtorfer Mühle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Wandt was founded in 1939 by Adalbert Wandt, who was originally from the bakery industry. The company is still family-owned today. This time we release a MAN TGS silo semitrailer promoting the Wandt customer Flechtorfer Mühle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2009 |