MAN TGS LX EMPL Wrecker "Eichenseher"
Product number:
158466
Listprice:
39,50 €
The towing service Eichenseher from Munich was founded over 50 years ago. Next to many towing vehicles, this current MAN TGS with Empl superstructure is operated for rescue services.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eichenseher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 50 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The towing service Eichenseher from Munich was founded over 50 years ago. Next to many towing vehicles, this current MAN TGS with Empl superstructure is operated for rescue services.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eichenseher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 50 mm |
| Weight | 61 g |
| Release Date | May/June 2011 |